Některé rodiče ztráta miminka promění takovým způsobem, o kterém by si nikdy nemysleli, že je vůbec možný. Truchlení má svůj smysl, ale je důležité si najít svoji cestu zpět k životu. Společně najdeme sílu jít dál.

Ztráta někoho, koho milujete je bezesporu zcela zdrcující životní situace. Během jedné minuty pociťujete opakovaně vztek, frustraci, smutek, beznaděj a všechny tyto střídající se emoce Vás plně ovládají. Následkem toho se cítíte zcela vyčerpáni a na pokraji svých sil. Ovládá Vás pocit, že z místa bolesti a žalu není cesty zpět a jen stěží chcete uvěřit, že život má ještě smysl.

Plně s Vámi soucítím a rozumím Vám.

Jsem trpělivá a věřím, že znovu najdete svoji ztracenou sílu. I přesto, že pochybujete a nyní ani nevidíte v konzultaci smysluplnou pomoc. Podávám Vám svoji pomocnou ruku a jsem si jistá, že díky správným postupům Vás podpořím v době truchlení. Cesta každého z nás je jedinečná a já jsem připravená Vás na ni doprovázet a pomáhat Vám.

Pro koho je konzultace vhodná?

  • Pro truchlící rodiče a jejich nejbližší okolí, které potkala ztráta miminka před porodem nebo po porodu. Po domluvě poskytuji i doprovod do nemocnice.
  • Pro ženy, které trpí opakovanými samovolnými potraty nebo se na ukončení těhotenství chystají z genetických nebo jiných důvodů.
  • Při úzkostech, nespavosti a depresích. Při pocitech zklamání, selhání a ztrátě kontroly sami nad sebou. Při negativních pocitech a traumatech spojených s předešlým těhotenstvím a porodem.
  • Až se budete cítit i Vy skutečně připravená, ráda Vás podpořím a připravím na další těhotenství.

Dopis rodičům

Věnováno všem rodičům andělských dětí se zlomeným srdcem.

Drazí rodiče,

tyto řádky jsou psány pro vás. Neznáme se navzájem, a přesto sdílíme stejný osud. Vím přesně, jak se cítíte. Znám vaši bolest moc dobře, nosíme na srdci stejné jizvy.

Rozumím Vám…je mi moc líto ztráty Vašeho dítěte a přála bych si, abyste ji nikdy nepoznali.

Možná jste měli dovoleno držet své dítě v náručí. Možná jste ho mohli na nějaký čas doprovázet. Možná mu právě dotlouklo srdíčko nebo se vše stalo před léty. Vím, že na to nikdy nezapomenete, a že byste dali svůj život svému dítěti bez váhání. Ano, obětovali byste každý kousek sebe, jenom proto, abyste zachránili své dítě před tímto osudem. Vím, jak moc byste chtěli vrátit tuto chvíli a uchovat si ji na věčnost. Znovu něžně pohladit jeho malinkou tvář. I já bych si přála, abyste viděli, jak roste, slyšeli jeho smích a cítili jeho teplé polibky na Vašich tvářích. Ano, vím, jak moc si to všechno přejete. A také jak moc Vám chybí. Vidím, jak moc to bolí. Cítíte se sami, nepochopení a izolovaný od světa, který se točí dál. V hlavě máte stále stejné otázky, na které neexistují žádné odpovědi. A okolo Vás je všudypřítomné ticho. Ticho, které Vám dává pocit z jeho nepřítomnosti. Každý nový den budete zažívat ty stejné pocity, stejné otázky. Někdy nastanou dny, kdy si budete myslet, že Vás žal úplně pohltí. Kdy nebudete moci udělat nic jiného než vstát z postele. To je v pořádku. Zůstaňte k sobě shovívaví. Dopřejte si pro sebe čas a zhluboka dýchejte. Ve dnech, kdy vás přepadne hněv a bolest Vás bude chtít roztrhat, jděte ven a křičte. Nechte Vaše slzy kanout. Jenom tak bolest zmírníte a skrze ni najdete uzdravení. Ano, vím, není to fér a takový osud si nikdo nezaslouží. Ale povolte si prosím tyto pocity. Prožijte to, truchlete… Vím, že to dokážete a po čase se uzdravíte. Možná ne tak, jak vaše okolí očekává, ale bude to snazší. Každým dnem budete bolest vnímat méně. A jednoho dne se probudíte a budete moci snadněji dýchat. Váš smutek už nebude Vaším nepřítelem. Už ho nebudete chtít porazit. I bolest bude méně intenzivní…Statečně jste přežili ztrátu, ale navždy už budete jiní. Pochopíte, že neexistuje cesta zpět. Pouze vpřed. To proto, že do Vašich srdcí vstoupila láska. Není nic lepšího, neohroženějšího a silnějšího než láska matky a otce k jejich dítěti. Je to slib, který jsme našim dětem dali. Přísahali jsme jim, že je budeme milovat každou minutu našeho života. Nikdy je nepřestanete milovat. Ztráta dítěte se stane už navždy součástí našeho života. Proto najít naději a lásku ve ztrátě dítěte je tak nesmírně obtížné. Z celého srdce Vám přeji, abyste ji našli a mohli ji vnímat. Nekonečnou lásku, jež je silnější než smrt… a naše sny jsou mocnější než skutečnost

Vaše Lenka