Témata v terapii neplodnosti

„Lenko, byli jsme na KETU, který se nám, jak víte nečekaně opozdil o několik měsíců kvůli mé cystě a kvůli lékařskému zákroku, který jsem potřebovala. A stejně nejsem těhotná, vracím se k vám do terapie.“

I přesto je to báječná zpráva, pomyslím si. Je mnoho žen, které se do této fáze vůbec nedostanou. Ale chápu. Paní E. ujistím, že návrat do terapie možný je, a že se potkáme v relativně krátkém čase.

KET – kryoembryotransfer – je metoda, kdy vaše potenciální miminko je zmrazené a čeká na přenos – na svoji šanci. Je báječné mít a umět využít jednu z laboratorních metod. Bohužel, ani tato nezaručí početí a porod zdravého dítě.

Přípravu a přenos embrya může zdržet jakýkoliv počet překážek. Důvodem mohou být cysty, fibroidy, infekční onemocnění, neuspokojivá děložní sliznicí nebo nevyvážená hladina hormonů. Výjimkou není ani neuspokojivý stav embrya po jeho rozmrazení.

Mnoho párů poté léčbu neplodnosti (IVF) z různých důvodů přeruší. Peníze nejsou ale jediným důvodem. Je to také kvůli intenzivní a vyčerpávající dráze emocí. Často jsou velmi překvapeni, ne-li zaskočeni, že se jejich přání na cestě mění. Páry potřebují totiž vědět, že se možná jejich myšlenky, přání a postupy během léčby budou měnit. Je dobré jim říct, že je to běžný a přirozený proces. Velmi důležitou součástí léčby je všechna témata, pokud možno v bezpečném, odborném a empatickém prostředí otevřít.

Převážně ženy se během léčby učí odbornostem a postupům, které by jim za jiných okolností zůstaly neznámé. Problémy s plodností ovlivňuje vlastní hodnota, sebedůvěra a vnímání smyslu života. To může být hluboce bolestivé. Během každého (nejen) stimulačního cyklu jsou informované o funkci vlastního těla a učí se spolupracovat s lékaři, naslouchat vlastnímu tělu a čelit ne vždy uklidňujícím zprávám, které je mohou vystavit opakovanému zklamání. V procesu chodí pravidelně na krevní odběry a ultrazvuky, musí si aplikovat (samy) sérii injekcí. Navíc se k tomu mohou přidat dny, kdy úzkostlivě čekají na telefonát s jejich výsledky.

S jakými tématy se na mne můžete obrátit?

Našimi společnými tématy mohou být duševní zdraví, výživa a životní styl a boj proti náporu změn, které léčba neplodnosti s sebou přináší. Proto vás naučím například otevřené komunikaci s partnerem, připravíme se na přijetí a zpracování nepříznivé zprávy, nebo přijmutí nové anebo bohužel konečné diagnózy. Budeme se věnovat relaxaci a dechovému cvičení. Důležité je, abyste uměli zabránit negativním myšlenkám. Díky opakovanému pozitivnímu posilování mysli můžete zastavit spirálu úzkosti a deprese.

Mít po boku terapeuta, který rozumí, co neplodnost, asistovaná reprodukce, potraty a náhradní rodinná péče obnáší je pro vás velmi přínosné. Odpadává vám minimálně další vystavování se stresu, opakováním svého příběhu v další instituci. Člověku, kterého neznáte, možná vám ani nebude sympatický nebo vám nebude ani naslouchat. Ne všichni kolegové, jak z lékařských nebo sociálních sektorů jsou k asistované reprodukci nakloněni.

Cesta k miminku nám všem někdy připadá nekonečná. Ale pomyšlení, že na vás čeká embryo, nebo že i jiný postup může embryo přinést, vás naplňuje vzrušením. Je to pro vás nový impuls a motivace to ještě nevzdat. Je v tom směs strachu a naděje. Naděje, která nám všem stále zůstává. Je to přesně to, co nám pomáhá, abychom z té cesty nesešli. Abychom se na ní udrželi a zůstali.

Přeji naději nám všem.

Vaše Lenka