Světový den duševního zdraví

Milé slečny, ženy a maminky, dnes je Světový den duševního zdraví. Vaše duševní zdraví by mělo být prioritou. A vaše péče a vnitřní klid základ!

Bohužel psychologická podpora v ČR není stále integrovanou součástí léčby neplodnosti. Je to přesně to, co bych chtěla změnit. Chtěla bych dopřát všem klientům komplexní odbornou pomoc, bojuji proti stigmatu a bariérám v komunikaci.

Víme, že dlouhodobý stres je lidskému tělu škodlivý a návrat k plnému zdraví může být běh na dlouhou trať. Stres ovlivňuje, jak myslíme, cítíme a jak se chováme. Je to jednoduše proto, že stres nejde jen tak „pustit“ ani „zahodit“ stejně jako jiná duševní onemocnění nebo diagnózy. Poslední výzkumy prokazují, že pacienti s poruchami plodnosti vykazují stejně vysokou úroveň stresu, jako při onkologické léčbě.

Fakta vyjádřena v číslech: 56% deprese a 76% úzkost nemůžeme dále přehlížet.

Lenka

Ženy, které nemohou otěhotnět zpravidla dostávají nekonečno užitečných návrhů. Obecné přesvědčení pochází z předpokladu, že za neschopností početí stojí stres a úzkost. Protože kdyby ženy byly veselé a radostné, tak by se na těhotenském testu dvě čárky objevily daleko rychleji. Myslím, že nemusím dál popisovat, jak často opakující se zjednodušené návody typu: „Nesnaž se tolik a víc odpočívej. Nejde vám to, protože jsi ze všeho pořád ve stresu.“ Včetně: „Tak se na to už vykašli a adoptuj!“ jsou ve výsledku stigmatizující a nefunkční.

Chápu, že těm z vás, které trápí duše celoročně, jeden den svátku v roce vyléčení nepřinese. Ale vám ostatním, kteří máte štěstí a nic moc vás netrápí, nevadí si připomenout, že na světě jsou lidé, ač to na první pohled tak nevypadá, a svůj život prožívají jinak. Pokud nechodíte v jejich botách, jen stěží si dokážete představit, jaký každodenní boj musí svádět, a to nejen za zavřenými dveřmi nemocnic. Dnes je prostě dobré si uvědomit, že sice všichni plujeme po stejném moři, jen někdo má odlišné plavidlo. Ne všechny nemoci jsou totiž na první pohled viditelné a soucit, empatie, přijetí a podpora je na místě.

Během dne povědomí o duševním zdraví bych vám chtěla poskytnout několik informací o tom, jak pomoci těm, kteří trpí duševním onemocněním.

  • Je velmi důležité naslouchat těm, kteří trpí duševním onemocněním.
  • Nebagatelizovat jejich pocity a neodsuzovat je.
  • Dát jim najevo, že vám mohou zavolat, pokud budou v tu chvíli potřebovat, jednoduše, že jim budete k dispozici.
  • Tím jim dokážete, jak vám na nich záleží.
  • Pokud zjistíte, že třeba ještě nevyhledali pomoc, pomozte jim odborníky v okolí najít nebo je k nim rovnou přiveďte.

Jediná účinná pomoc je ta včasná.

Vaše Lenka