Štítná žláza a neplodnost

Věděli jste, že nediagnostikované a neléčené onemocnění štítné žlázy může být potenciálně příčinou neplodnosti a opakovaného potratu? Endokrinologové upozorňují, že u žen ve 12–15 % případů se vyskytne porucha funkce štítné žlázy v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Mužům zase ovlivňuje produkci spermií. Pro plodnost je nutná dobrá funkce štítné žlázy a pouze každý druhý muž a žena jsou si svého onemocnění štítné žlázy vědomi.

Možná se nyní ptáte, co je to štítná žláza a proč je tak důležitá?

Štítná žláza je endokrinní orgán, který se nachází v dolní části přední strany krku a svým tvarem připomíná motýla. Produkuje hormony štítné žlázy, tyroxin (T4) a trijodothyronin (T3). Činnost štítné žlázy a sekreci hormonů štítné žlázy regulují vyšší centra, hypotalamus a hypofýza systémem zpětných vazeb. Ty zajišťují správné fungování všech tkání a orgánů. Řídí metabolismus, pomáhají tělu využívat energii, udržovat optimální teplotu a správnou funkci mozku, srdce, svalů a dalších orgánů. Veřejnost o poruchách štítné žlázy a jejích projevech mnoho neví, a protože na rozdíl od jiných orgánů štítná žláza nebolí, varovné signály se často zaměňují s příznaky jiných onemocnění.

Za problémy stojí mnohé faktory a mezi ty zásadní patří genetická predispozice, autoimunitní poruchy, stres, nedostatek správných živin ve stravě, infekce, kouření, alkohol, radiace, chemikálie, pesticidy a těžké kovy, jako je rtuť a fluorid. Dále hormonální nerovnováha, příliš mnoho estrogenů nebo vysoká hladina prolaktinu.

Mezi základní poruchy a nemoci štítné žlázy patří snížená funkce, zvýšená funkce, záněty a nádory štítné žlázy. Některé z nich nepředstavuji pro pacienta až tak velké nebezpečí. Jiná mohou znamenat ohrožení zdraví i života a v případě žen mohou ohrozit i těhotenství a vývoj plodu. Pokud je štítná žláza hyper nebo hypo aktivní, může zastavit ovulaci, vést k potratům a zabránit správnému fungování celého reprodukčního systému.

Příznaky hormonální nerovnováhy štítné žlázy

HYPOTYREÓZA

Je stav, kdy štítná žláza nevytváří správné množství hormonů a její činnost je snížená. Léčba spočívá v podávání tablet chybějícího hormonu. Pokud je onemocnění odhaleno včas, dochází během několika měsíců k úpravě hladiny a příznaky vymizí. Ve většině případů se musí tablety užívat až do konce života a hladina se kontroluje dle zdravotního stavu a věku 2x do roka. V ČR trpí hypotyreózou 525 tis. osob.

Typické příznaky:

Ospalost, zimomřivost, únava, svalová slabost, chladná a suchá kůže, vypadávání vlasů, pokles libida, zpomalení srdeční činnosti, poruchy menstruačního cyklu, porucha paměti, impotence, neplodnost a opakované potraty.

HYPERTYREÓZA

Je stav, kdy štítná žláza je příliš aktivní a uvolňuje do krevního oběhu naopak více hormonů. Také u hypertyreózy závisí na příčině a léčba spočívá v podáváním léků. Užívají se tablety snižující tvorbu hormonů štítné žlázy, případně doplňující léky, které blokují negativní vliv hormonu štítné žlázy na srdce a zklidňují jeho činnost. V nejzazších případech se musí přistoupit k operaci nebo léčbě radiojódem. V ČR trpí hypertyreózou 105 tis. osob.

Typické příznaky:

Bušení srdce, poruchy srdečního rytmu, pocení, třes rukou, nesnášenlivost tepla, nervozita, nespavost, únava, úbytek svalové hmoty, ale současně „vlčí hlad“, svalová slabost, jemná, často teple opocená kůže a nekvalitní, jemné, řídnoucí vlasy, bolest a pálení očí, opakované potraty, neplodnost, poruchy menstruačního cyklu, impotence.

Těhotenství a štítná žláza

Budoucí maminky většinou o nesprávné činnosti štítné žlázy nevědí. I přesto, že se Vás výše uvedené příznaky netýkají, můžete si hladinu hormonu nechat u lékaře zkontrolovat. Zdůrazněte, že plánujete otěhotnět a ráda byste znala svůj zdravotní stav. Pokud by se prokázala porucha štítné žlázy je poměrně rychle léčitelná a vy tak snížíte riziko potratu nebo předčasného porodu. Daleko více je potřeba, aby v těhotenství funkce štítné žlázy byla vyrovnaná. Zvyšuje se spotřeba jódu a jeho zásobu je potřeba do těla maminky doplnit v podobě tablet nebo vitamínů a konzumací mořských ryb. Při nedostatečném zásobení hormony štítné žlázy jsou ženy ohroženy jinak potratem a komplikacemi. Ohrožen je také vývoj dosud nenarozeného miminka, které může mít nižší porodní váhu nebo se narodit předčasně. Důsledky se mohou projevit u dítěte i v pozdějším věku. Děti se hůře koncentrují a mohou mít zhoršený psychomotorický vývoj.

Kde a kdo mi štítnou žlázu vyšetří?

Laboratorní vyšetření hladiny hormonů může provést praktický lékař v rámci preventivní prohlídky. Dále můžete požádat gynekologa nebo internistu. Zda štítná žláza funguje správně, spolehlivě ověří jednoduchý krevní test. Především stanovení hladiny hormonu podvěsku mozkového, který stimuluje štítnou žlázu. Krevní test na TSH (T4, T3, protilátky štítné žlázy). Pro optimální plodnost by hladina TSH měla být mezi 1 a 2.

Pokud by se prokázala porucha štítné žlázy, budete se muset objednat do endokrinologické ambulance. Lékař – endokrinolog vám následně provede důkladnější krevní odběry včetně ultrazvuku štítné žlázy a doporučí vám léčbu přesně dle vašeho zdravotního stavu.

Moje doporučení pro Vás je: Při objednání se na vyšetření u endokrinologa vždy zdůrazněte, že plánujete otěhotnět nebo že jste těhotná. Těhotné pacientky mají přednost! A musí být vedeny v endokrinologické ambulanci.

Nechte si zkontrolovat funkci štítné žlázy lékařem, pokud:

 • Jste se pokoušeli otěhotnět déle než šest měsíců nebo jste prodělaly opakované potraty
 • Vy sama nebo v rodině se léčíte s onemocněním štítné žlázy.
 • Máte cukrovku, nesnášenlivost lepku (celiakii), perniciózní anémii, kožní onemocnění se ztrátou pigmentu, roztroušenou sklerózu nebo jiné autoimunitní onemocnění
 • Nahmatala jste si uzlík na krku
 • Je Váš menstruační cyklus nepravidelný
 • Trpíte únavou, bolestmi svalů a kloubů
 • Poklesem fyzické a mentální výkonnosti
 • Změnou nálady, depresí
 • Otoky očí, dolních končetin
 • Změnou tělesné hmotnosti
 • Jste zimomřivé nebo se nadměrně potíte
 • Vaše vlasy jsou nekvalitní a vypadávají
 • Vaše pokožka je suchá, jemná a svědivá
 • Trpíte obstipací nebo častějšími stolicemi
 • Váš hlas je chraplavý
 • Kouříte

Pokud se ptáte, co můžete udělat pro správnou funkci štítné žlázy, přináším Vám alespoň dvě zásadní doporučení.

Cukr, sójové produkty, brokolice, květák, arašídy, kofein, oleje používané v rychlém občerstvení, kouření a alkohol mohou vést k problémům se štítnou žlázou, proto je zcela vynechte. Naopak pomoci může cvičení, protože stimuluje štítnou žlázu produkovat hormony, které nutně ke správnému fungování organismu potřebujeme.

S láskou Vaše Lenka