„Když to tak strašně bolí“!

Při ztrátě miminka zažívají rodiče silný citový otřes. Žena, která měla přivést dítě do rodiny je najednou ta, která selhala. Její reakce je spojena s otřesem prožitku a postupně prochází různými psychickými fázemi. Často jde o silné a bolestné pocity, které mohou trvat krátkou dobu až několik hodin. Aby se rodiče mohli lépe vyrovnat se ztrátou miminka je dobré, aby dali průchod svým citům. Nezůstávali izolovaní, nepřerušovali kontakt s okolím a měli dostatek příležitostí opakovaně mluvit o tom, co prožívají, aniž by někdo situaci zlehčoval. Je dobře, aby si mohli své pocity navzájem sdělit a přiblížit se k sobě.

Nesmíme zapomínat na MUŽE a nejbližší příbuzné včetně DĚTÍ. I ty ztrátu miminka prožívají. Každý situaci prožívá jinak a možnost konzultace s psychologem nebo průvodcem by měla být samozřejmostí.

Víte o někom v okolí, kdo právě prožívá ztrátu dítěte? Rádi byste pomohli a nevíte jak?

Můj tip - dejte jim o sobě vědět. Stačí jednoduchý vzkaz do schránky...že s nimi soucítíte a jste připraveni jim pomoci. Třeba s nákupem, doprovodem k lékaři nebo jen tak na procházku. Vůbec nemusíte mít obavy, že situaci nezvládnete. Někdy stačí s nimi být. V tichu, vedle sebe, ale hlavně SPOLU.

Vaše Lenka