Karcinom prostaty – nejčastěji diagnostikované mužské nádorové onemocnění

Všichni děláme v životě rozhodnutí, která dělají lepší, a především zdravější budoucnost. Rakovina prostaty je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů v ČR. Přesné příčiny vzniku rakoviny prostaty nejsou známy. Urolog se zaměřuje na včasné zachycení nádoru - tzv. sekundární prevenci. V ČR ročně rakovině prostaty podlehne zhruba 1400 mužů. A to jenom proto, že u nich bylo onemocnění zachyceno pozdě. Pánové vyšetření prosím neodkládejte.

Rakovina prostaty je jedním z nejběžnějších typů rakoviny. Přestože některé typy rakoviny prostaty rostou pomalu a mohou vyžadovat minimální nebo dokonce žádnou léčbu, jiné typy jsou agresivní a mohou se rychle šířit. Pokud váš otec nebo bratr měl tento typ rakoviny, máte dvakrát větší pravděpodobnost, že onemocníte také vy sami. Rakovina prostaty, která je detekována brzy, má nejlepší šanci na úspěšnou léčbu. Rutinní screening ve formě digitálních rektálních vyšetření a testů na prostatický androgen nebo ultrazvuk je bezbolestný a celé vyšetření potrvá maximálně 30 minut.

Prostata je umístěna strategicky, přímo pod močovým měchýřem a před konečníkem, mezi svalovinou vnitřního a zevního svěrače. Prostata je sekundární, mužská pohlavní žláza. U malého chlapce má prostata velikost hrášku. V pubertě se dále vyvíjí a v dospělosti dorůstá do velikosti vlašského ořechu o hmotnosti 20 gramů. Prostata je tvořena stovkami malých žlázek, které jsou lemovány vylučovacími buňkami a dále obklopeny buňkami svalovými. Celý orgán je obalen pojivovou tkání. Vývodné kanálky prostaty mají zakončení v močové trubici, kam vylučují prostatickou tekutinu, hlavní součást ejakulátu, a to spolu se spermiemi a tekutinou ze semenných váčku. Močová trubice vede skrze prostatu. Jakékoli zvětšení prostaty nebo otok tak může způsobovat překážku ve výtoku moči. Při její léčbě může dojít k řadě nežádoucích stavů, jako je např. močová inkontinence (porucha udržení moči).

Příznaky rakoviny prostaty

Ve většině případů nejsou příznaky rakoviny prostaty v počátečních stádiích onemocnění zjevné a mohou se u každého muže lišit. Vzhledem k blízkosti prostaty k močovému měchýři a močové trubici může být rakovina prostaty doprovázena řadou močových symptomů, zejména v raných stádiích . V závislosti na jeho velikosti a umístění může nádor tlačit na a zúžit močovou trubici a inhibovat tok moči.

 • Pálení nebo bolest během močení
 • Obtížné močení nebo potíže se zahájením a zastavením při močení
 • Častější nutkání močit v noci
 • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem
 • Snížený průtok nebo rychlost proudu moči
 • Krev v moči
 • Krev ve spermatu
 • Erektilní dysfunkce
 • Bolestivá ejakulace

Preventivní urologický screening

Vzhledem k tomu, že se prostata nachází pouze několik milimetrů od rekta, může ji lékař snadno nahmatat zavedením prstu do konečníku pacienta (digitální rektální vyšetření). Při tomto vyšetření urolog posoudí, zda je horní povrch prostaty pravidelný a zda nejsou přítomny zduřelé oblasti nebo nepravidelnosti.

Odběr krve

Prostatický specifický antigen (PSA) je jedna z látek vznikajících v prostatě. Jedná se o protein, který zastává významnou funkci při reprodukci. Z biochemického hlediska se PSA označuje jako enzym – protein, který je schopen štěpit ostatní proteiny na menší části. Právě toto PSA lze měřit v laboratoři pomocí speciálních testů. Důležitou roli v měření PSA hraje věk pacienta. Víme, že s narůstajícím věkem se postupně zvyšuje. Tyto testy jsou extrémně citlivé, což znamená, že umožňují měřit velmi malé množství PSA v krvi. Při testu se hodnotí mikrogramy PSA na litr krve. Můžeme předpokládat, že koncentrace PSA v krvi je indikátorem onemocnění. Hladina PSA tedy souvisí s pravděpodobností, že bude mít muž pozitivní biopsii nebo dokonce karcinom prostaty. Výsledky studií zahrnujících velké množství mužů ukazují, že pokud se hodnota PSA u muže ve věku 44 až 50 let pohybuje kolem 1,5 μg/l, má tento muž přibližně 20% riziko, že se bude před dosažením 75 let potýkat s karcinomem prostaty. Koncentrace PSA sama osobě představuje v jakémkoli věku indikátor rizika, že biopsie prokáže přítomnost karcinomu.

Biopsie

Během tohoto postupu se odebere vzorek tkáně a vyšetří se na přítomnost rakovinných buněk. Může se stát, že pokud ani opakovaná biopsie neprokáže žádné známky tumoru, ačkoli je hladina PSA zvýšená, může urolog doporučit nějaký čas vyčkat a vyšetření opakovat za několik měsíců. Jedná se o naprosto normální postup, protože karcinom prostaty není rychle rostoucí tumor.

Zobrazovací testy

K určení velikosti a stadia rakoviny lze použít ultrazvuk, MRI, CT, Prostascint Scan.

Pokročilé genomové testování

Tento test hledá abnormality v DNA rakoviny.

Mezi možnosti léčby rakoviny prostaty patří

 • Chirurgická operace
 • Chemoterapie
 • Radiační terapie
 • Hormonální terapie
 • Imunoterapie
 • Klinické testy

Pánové, jak jste si přečetli, návštěvy urologa se vůbec nemusíte obávat. Zachytí – li vaši rakovinu prostaty včas, nemusíte se obávat ani tohoto onemocnění. Urologové, stejně jako gynekologové, si zakládají na diskrétnosti a individuálním přístupu. Rádi vás objednají na konkrétní čas, bez čekání. A i na urologii se dodržují přísná hygienická COVID opatření.

Nyní je nejlepší čas zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Důležité je přece chránit se a zachránit se!

Vaše Lenka