Jóga snižuje duševní stres a tím zklidňuje mysl

Téměř jeden ze šesti párů v současnosti čelí obtížím počít přirozenou cestou. Hlavním viníkem je uváděn stres, který je způsoben řadou důvodů. Většinou jde o povinnosti z práce, domova nebo z jiných závazků – například bezvýsledná snaha o přirozené početí. Pokud totiž miminko nepřichází ani po několika měsíční snaze, podepisuje se na psychickém zdraví a také na hladině hormonů. Pravidelné cvičení jógy sice není zaručená metoda k otěhotnění, ale pomáhá se zbavením stresu, uklidnění mysli i těla a tím pádem zvyšuje šanci na početí.

Co je to stres

Stres je tedy stav, který ovlivňuje muže i ženy. Ovlivňuje jejich těla natolik, že vytváří v těle různé hormonální nerovnováhy, které vedou k mnoha dalším onemocněním a v konečném důsledku dokonce způsobují neplodnost. Mimo lékařské procedury naštěstí existuje mnoho nekonvenčních, ale přirozených způsobů, které mohou pomoci plodnost zvýšit.

Jedním z nich je každodenní cvičení jógy. Je prokázanou skutečností, že jóga může pomoci snížit stres, a tím pozitivně ovlivnit plodnost. Dlouhodobé studie dokonce ukázaly, že konkrétní pózy u žen zvyšují potenciál plodnosti zvýšením průtoku krve do pánve, stimulují žlázy produkující hormony a uvolňují svalové napětí.

Kdy začít cvičit jógu:

  • Pokud máte hektický životní styl, jóga vám pomůže uvolnit toxiny z těla
  • Uvolňuje celé tělo a tím vrací schopnost opět normálně fungovat
  • Jóga uvolňuje klouby a zvyšuje průtok krve v těle do blokovaných oblastí
  • Zdokonalování konkrétních pozic vede ke zvýšenému přívodu krve do reprodukčních orgánů
  • Stimuluje reprodukční žlázy, čímž se zvyšuje šance na početí

Ásany, které zvyšují plodnost:

Nadi Shodhan Pranayama

Je technika alternativního dýchání nosní dírkou. Pomáhá uklidnit mysl a tělo uvolněním nahromaděného stresu. Pomáhá také čistit nádí (jemné energetické kanály), což umožňuje plynulý tok prány. Při zklidnění mysli a těla pránájáma vás uvolní a učiní tělo plodnějším.

Bhramaripranayama

Včelí dech okamžitě zbavuje tělo napětí, hněvu a úzkosti. Šance na početí jsou vždy lepší u uvolněnějšího těla a mysli.

Paschimottanasana

Poloha předklon v sedě protahuje dolní část zad a boky. Stimuluje dělohu a vaječníky a tím může pomoci při početí. Stav plodnosti se s touto pózou zlepšuje, protože výrazně zmírňuje stres a depresi.

Hastapadasana

Předklon ve stoje protahuje všechny svaly zad a zlepšuje prokrvení nervového systému a pánevní oblasti. Páteř se stává pružnější. Poloha celkově pomáhá zmírnit stres v oblasti břicha.

JanuShirasana

Předklonění se na jedné noze posiluje zádové svaly. Mít zpevněné zádové svaly je velmi užitečné během těhotenství.

Badhakonasana

Motýlí póza protahuje vnitřní svaly stehen, rozkrok a kolena. Zlepšuje pružnost v oblasti rozkroku a kyčle. Je také známo, že pomáhá zajistit hladký porod, pokud se cvičí pravidelně až do pozdního těhotenství!

ViparitaKarani

Tato konkrétní pozice protahuje zadní část krku, přední část trupu a zadní část nohou. Je také velmi účinná, pokud potřebujete ulevit unaveným nohám a chodidlům. Dále póza pomáhá zmírnit bolesti zad a zlepšuje tok krve do pánevní oblasti. Relaxace v této pozici po pohlavním styku zvyšuje šance na početí.

YogaNidra

Jóga Nidra, doslovně přeložená jako jogínský spánek, pomáhá dosáhnout stavu rovnováhy těla a mysli. Tato relaxační póza má sílu pozvednout stav mysli a učinit člověka optimističtějším v jeho přístupu. Ačkoliv tento meditativní stav spánku nezvyšuje úroveň plodnosti, jistě vás zklidní. Tímto je tedy velmi užitečná pro páry, které si chtějí založit rodinu.

Pokud jste doposud se cvičením váhali a nyní jsem vás o přínosu jógy přesvědčila, poté vám gratuluji a přeji mnoho pozitivních zážitků od první hodiny!

Mějte pěkný den a posílám pozdrav slunci...

Vaše Lenka