Home office – sociální izolace může vést postupně k duševním poruchám

Současná COVID pandemie si vybírá svou daň. Pracovat z domova může mít své výhody, ale také přináší řadu úskalí, jimž člověk musí čelit. Mnohdy jsou to nevhodné podmínky k práci nebo sociální izolace. Dlouhodobě všechny aspekty se postupně podepisují na našem duševním a fyzickém zdraví. Víte, na co si máte dát pozor?

Ne každá profese je vhodná k práci z domova, a ne každému práce z domova musí vyhovovat. Práce z domova vyžaduje disciplínu. Základem všeho je zodpovědný přístup a dobrý time management. Především je to striktní oddělení pracovního a soukromého času, aby se den nestal jen souvislou pracovní dobou. Doporučuji, pokud to lze, rozvrhnout si úkoly a současně jim přiřadit priority.

Některé firmy opakují svůj model, který se jim osvědčil při omezeních na jaře. Manažeři své pracovníky rozdělili do týmů, aby v případě onemocnění je mohl zastat tým druhý. Tím alespoň částečně předcházejí už tak náročným situacím a finančním ztrátám. V praxi si potom mohou vybrat, zda pracovní dobu budou vykonávat z kanceláře nebo z domova.

Úskalí vychází z povahy každého člověka. Jsou tací, kteří vyhledávají sociální kontakt a lépe se jim pracuje v týmu a v každodenním ruchu podávají lepší výkony. Jiní naopak pracují sami, není pro ně problém komunikovat s ostatními kolegy přes internet a společně poté úkol dokončí. Jiní prostě z domova pracovat nechtějí nebo neumí. Jsou demotivování a minimálně produktivní. Důležité je zůstat v pravidelném spojení s nadřízenými a kolegy.

Doporučuji obecná pravidla, které může každý dodržovat

  • Striktně dodržujte pracovní režim, neprokrastinujte
  • Zabezpečte si odpovídající pracovní zázemí, nastavte si pomůcky (osvětlení, pracovní stůl, ergonomická židle, teplota vzduchu, internetové připojení).
  • Dodržujte pravidelně pauzy, doplňujte tekutiny, vitamíny, jezte lehkou stravu.
  • Odpočívejte aktivně, jděte do přírody alespoň na jednu hodinu, věnujte se sobě, netelefonujte.
  • Meditujte, cvičte jógu
  • Zůstaňte ve spojení se svými přáteli a příbuznými. Pravidelně se informujte, jak se vám daří a zda něco nepotřebujete.
  • Myslete na svoje zdraví.
  • Neodkládejte zdravotní vyšetření až na později. Odborná pracoviště fungují nepřetržitě a prevence je stále tou nejjednodušší a nejlevnější variantou.
  • Pokud se nebudete cítit psychicky dobře, nestyďte se a vyhledejte odborníka. Jsou pro pomoc v tíživých situacích odborně vyškoleni a ochotně se vám budou věnovat.
  • Nezapomeňte se pochválit a odměnit.

Více informací o úskalí home office a problémech s ním spojených a jak jim lze vhodně předejít najdete v článku https://cnn.iprima.cz/4-uskali-prace-z-domova-trpi-zada-oci-i-psychika-jak-z-toho-ven-a-nezblaznit-se-12768

Přeji vám všem hodně zdraví a klid do duše.

Vaše Lenka

www.ipsp.cz