Fakta, která by měla žena vědět o (ne)plodnosti

Plodnost je spojena s dodržováním správného jídelníčku a má velký vliv na udržení váhy i během těhotenství. Proto volbu správných potravin nikdy nepodceňujte, protože tím podpoříte Vaši plodnost, a tak zvýšíte šanci na otěhotnění.

Studie na Harvardu doporučují vyvarovat se konzumace nezdravých tuků a místo nich je nahradit rostlinnými oleji. Ve stravě poté preferujte proteiny, uhlohydráty a také multivitaminy. Vše, co přijmete z čerstvé a neupravené zeleniny ovoce a působí lépe než syntetické vitaminy. K úplné dokonalosti Vám mohou pomoci multivitaminy a oxidanty. Při závažném nedostatku životně důležitých vitamínů a minerálů se neváhejte obrátit na svého ošetřujícího lékaře, který Vám doplňky stravy nejenom představí, ale i předepíše.

Nedílnou součástí je mít dostatečný denní příjem tekutin.

Hodnota Vašeho BMI by se měla pohybovat mezi 20-24. Zdravá dieta s dostatečnou fyzickou aktivitou by vás pak měla udržet v přirozené zóně plodnosti.

Zlozvyky zejména jako kofein, alkohol a kouření mají vliv nejenom na Vaši plodnost, ale i na průběh těhotenství a porodu. O vlivu škodlivosti na plod není potřeba se snad ani zmiňovat.

Také si všímejte, jaké kosmetické a domácí produkty používáte. I ty ovlivňují plodnost obou partnerů. Některé mohou obsahovat chemikálie, které ovlivňuji kvalitu pohlavních buněk. Vybírejte si proto produkty bez bisfenolů a ftalátů.

Můj TIP na lahodný drink

  • 1 hrnek šťávy z čerstvých pomerančů
  • ½ hrnku granátových semínek
  • ½ hrnku šťávy z červené řepy
  • 2 lžíce chia semínek

K dozdobení nápoje Vám mohu doporučit kousky čerstvého ananasu nebo avokáda a dle chuti také dýňová nebo konopná semínka s bazalkou. Ingredience si kombinujte dle Vaší chuti.

Přeji Vám dobrou chuť.

S láskou Vaše Lenka