Co znamená diagnóza PCOS?

Syndromem polycystických vaječníků se zabývali dva američtí gynekologové I. F. Stein a M. L. Leventhal. Tito lékaři tento syndrom poprvé popsali v roce 1935 a poukázali především na provázanost a spojitost jednotlivých symptomů.

Polycystic ovary syndrom je nejčastější komplexní hormonální a metabolická nemoc, která v reprodukčním věku postihuje 5-10 % žen a způsobuje jim neplodnost. V důsledku chronické anovulace jsou vaječníky zvětšené a pokryté množstvím folikulů. Hlavní uváděnou a zcela zásadní příčinou je nerovnováha mezi poměrem mužských a ženských pohlavních hormonů - tedy zvýšenou hladinu androgenů. Některé současné klinické studie uvádějí, že příčinu PCOS způsobuje i multifaktoriální dědičnost.

Mezi hlavní příznaky nemoci řadíme nepravidelnou menstruaci, anovulaci, nadbytečné ochlupení, akné, neplodnost, obezitu, inzulínovou resistenci, ischemickou chorobu srdeční a vypadávání vlasů. Ženy mohou také trpět silnou úzkostí a depresí. Je vysoké riziko, že nebudou schopny otěhotnět a donosit své dítě.

V roce 2003 byla na Rotterdamském konsenzu stanovena přesná kritéria ke stanovení diagnózy. Tu stanoví gynekologové ženám ultrazvukem během gynekologického vyšetření. Na vaječníku se musí nacházet více než 12 menších folikulů, které v průměru měří do 10 mm nebo má vaječník objem nad 10 cm3.

Léčba PCOS je velmi náročná. Dívkám v období dospívání se upravuje menstruační cyklus a mírní se kožní obtíže způsobené hyperandrogenismem (zvýšené množství mužských pohlavních hormonů). Lékaři doporučují kombinovanou hormonální antikoncepci nebo podávání antiandrogenů. Ženám, které plánují s partnerem své těhotenství zase upravit svůj životní styl. Nejdůležitějším a také nejtěžším úkolem bývá snížení tělesné hmotnosti, protože klíčovým problémem přibírání je jev zvaný inzulinová rezistence. Odborníci doporučují zcela vynechat ovoce, sladkosti, cereálie a jídla s vysokým glykemickým indexem, brambory, mléko, konzervovaná rajčata, kukuřice či hovězí maso.

Drahé ženy, přeji Vám mnoho síly a úspěchů v boji s tak nelehkou diagnózou. Pevně věřím, že svůj úděl, který k Vám byl velmi nespravedlivý nesete statečně. Máte moji velkou podporu a respekt.

S láskou Vaše Lenka