Bachova květová terapie

Milí čtenáři, v příspěvku Jak (z)redukovat stres během cyklu IVF jsem psala, jak moc léčba neplodnosti ovlivňuje naše prožívání.

Ti, kdo u mne byli, ví, že je také pro Vás mám přichystané. Ale jsou mezi Vámi tací, kteří tento produkt neznají. Možná, že už se s ním někdy setkali, ale jak „Bachovky“ účinkují a jaký má přínos jejich užívání, přesně neví.

Abych to napravila, přizvala jsem si k rozhovoru paní Ing. Janu Hillairet. Jana má krásnou a velmi útulnou pracovnu provoněnou směsí bylinek a v Bachových esencích se skvěle vyzná.

Jani, prosím tě, mohla bys mým čtenářům představit, co konkrétně Bachovy esence jsou?

Bachovy květové esence představují velice jednoduchý, a přitom velice účinný systém, který navrací harmonii našim emocím a tím také našemu celému bytí.

Tento léčebný systém vytvořil začátkem 20. století anglický lékař, bakteriolog a homeopat Dr. Edward Bach (1886 – 1936), který díky své vrozené senzitivitě vůči přírodě objevil jednotlivé druhy rostlin, jejichž vibrace mají schopnost léčit konkrétní lidské neduhy. Jsou skvělým pomocníkem v krizových situacích, při přechodných změnách nálad, podpoří řešení dlouhodobých stavů a pomáhají i s určitými vžitými návyky a charakterovými vlastnostmi, které zakrývají pravé kvality naší duše.

Kompletní systém Bachovy květové terapie obsahuje 38 esencí plus jednu krizovou (Rescue Remedy), která jako jediná obsahuje kombinaci pěti esencí navržených Dr. Bachem.

Bachovy esence dnes dodává více firem, já pracuji pouze s originálními esencemi dodávanými firmou Nelsons, která přímo spolupracuje s Bachovým centrem v Mount Vernon, kde se také ručně sbírá převážná většina květů pro následnou výrobu esencí. Je to vesnice, kde Dr. Bach na sklonku svého života žil a esence tam osobně vyráběl.

Esence se vyrábí sluneční metodou nebo vařením. Na konci procesu se voda, která funguje jako nosič informace, scedí a smíchá se se stejným dílem brandy, která slouží jako konzervant. Tak vzniká matečná tinktura, ze které se vyrábí koncentráty, s kterými pracuji.

Co tě na Bachových esencích tak zaujalo, že jsi se rozhodla jim věnovat profesionálně?

K esencím jsem se nejdříve dostala jako klientka. Postupně mě nadchly tak, že jsem si pořídila celou profesionální sadu a míchala si je pro vlastní potřebu, pro moji rodinu a přátele. O pár let později jsem se rozhodla, že s nimi chci pracovat profesionálně a prošla jsem certifikovanými kurzy. Bachova květová terapie mě jednoduše baví. Je přírodní, bezpečná, jednoduchá, ale i mnohovrstevná, díky čemuž se neustále učím něco nového. Velmi souzním s filozofií Dr. Bacha, který vnímá člověka celostně a uznává, že emocionální vyrovnanost, radost a vitalita jsou pro člověka přirozenými stavy, z nichž se pouze někdy vychýlíme, a esence jsou schopné je znovuobnovit. Nevnášejí tedy nic zvenku, pouze odloupnou vrstvu, která toto naše vnitřní světlo zakrývá.

Pro které osoby je užívání vhodné?

Bachova květová terapie nemá žádné kontraindikace. Je zcela bezpečná pro všechny věkové kategorie včetně těhotných, kojících, miminek i nemocných lidí. Lze ji bez problémů kombinovat i s klasickou léčbou. Jedná se o bioenergetickou medicínu, a tak se jí není možné předávkovat.

Jakým způsobem konkrétní esence pro klienta vybíráš?

Pomocí vzájemného dialogu. Při první konzultaci stručně nastíním všechny esence, aby si klient dokázal představit, z čeho všeho může v budoucnu vybírat. Společně pak ladíme, které z nich jsou v momentální situaci nejpotřebnější. Důraz kladu na to, aby si je vybral sám klient, protože on se zná nejlépe. Já jsem pouze průvodkyní tohoto procesu. Samozřejmě se u toho na klienta ladím a vnímám, jestli to, co říká, odpovídá mému dojmu. Případně nabídnu určitou korekci.

Při následných konzultacích už klient ví, jakým způsobem se sebou pracovat a na co se soustředit.

Samotný proces, kdy se člověk na chvíli zastaví, dá si pozornost, „nacítí“ se na své emoce a pojmenuje si je, je velmi mocný. Někdy u toho tečou i slzy, a i to je v pořádku. Je to signál, že jsme se dotkli něčeho podstatného.

Jaké formy Bachových esencí existují?

Nejklasičtější formou jsou esence namíchané na míru do 30 ml užívací lahvičky. Do čisté vody s trochou konzervantu (brandy, případně rostlinný glycerin) se nakapou 2 kapky od každé vybrané esence. Do lahvičky se může namíchat až 7 různých esencí. Z takto připravené lahvičky si pak klient kape 4 x denně 4 kapky pod jazyk, případně si je může nakapat i do pití (vody, čaje). V této frekvenci užívací lahvička vydrží zhruba měsíc.

Je samozřejmě možné si koupit přímo jednotlivý koncentrát, ale podstatně se tím sníží zásah, který by esence mohly mít, jsou-li namíchány ve vhodné kombinaci. Naše potřeby se také během času proměňují, proto je na zvážení, jestli se takový nákup dlouhodobě vyplatí.

Dále existuje několik variant krizové esence známé pod názvem Rescue Remedy, poznáte ji podle žluté barvy na obalu. Prodává se ve formě kapek nebo ve spreji s alkoholem, případně glycerinem. Existují také pastilky, globule, bonbóny, krém a gel. Existuje i varianta, která pomáhá s usínáním, kde je navíc obsažena esence Bílý kaštan (White Chestnut).

Každý si může najít formu, která jemu osobně vyhovuje.

Mně se velmi dobře osvědčil krizový sprej s glycerinem, který nosím stále u sebe v kabelce, a kdykoliv je třeba, mohu ho použít pro sebe i pro syna. Mám na mysli situace jako je nenadálý pád, leknutí, odběr krve, když se děje nějaká náročná situace a je potřeba se zklidnit. Dále doma používáme krém a gel. Při jakémkoliv povrchovém zranění namažu na ránu, čím dříve, tím lépe. V případě otevřené rány mažu pouze okolo. Výsledkem je rychlejší hojení a menší traumatizace tkáně.

Jak dlouho se mohou esence skladovat a nejlépe kde?

Doporučuji užívací lahvičku po namíchání rovnou spotřebovávat. Skladujte ji v pokojové teplotě, ale tak, aby na ni přímo nesvítilo slunce. Ideálně například v koupelně. V případě, že chcete užívání přerušit, doporučuji ji uskladnit v lednici. Důležité je dávat si pozor, abyste se kapátkem nedotkli úst, aby se esence zbytečně nekontaminovaly. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že za těchto podmínek vydrží esence mnohem déle, než je uváděný měsíc. Vždy je ale dobré lahvičku čas od času zkontrolovat pohledem, když je voda čirá, můžete je dál užívat.

Jak dlouho je potřeba Bachovy esence užívat?

Klasicky se esence užívají až do využívání namíchané lahvičky. Klient sám většinou pozná, jestli esence ještě potřebuje, případně, je-li třeba namíchat stejnou nebo novou kombinaci. Obecně bych řekla, že čím zakořeněnější je téma, s kterým pracujeme, tím delší čas je třeba na jeho zpracování. Něco, co žijeme dlouhá léta, nezmizí ze dne na den. Naopak, jedná-li se pouze o přechodný stav, reakce může být téměř okamžitá.

Můžeme se setkat s vedlejšími účinky?

Bachova květová terapie nemá vedlejší účinky, spíš je možné naznačit možné léčebné reakce.

Obecně, užíváme-li esenci, kterou momentálně nepotřebujeme, nestane se nic. Esence jednoduše nezareaguje. Užíváme-li esenci, která je v danou chvíli potřebná, může změna přijít v různých variantách.

Nejpříjemnější variantou je, že se negativní emoce nebo tendence jednoduše vytratí a rovnou přijde úleva. Další možností je, že téma takzvaně vykrystalizuje, na začátku tedy může dojít k přechodnému zhoršení, které ale umožní vyřešení tématu.

Někdy se téma rozkryje a ukáže se ještě hlubší vrstva, která s daným tématem souvisí. To pak nabídne opravdu hluboké léčení.

Všechny varianty jsou skvělé, protože nám dávají možnost více nahlédnout do nás samých a nabízejí podanou ruku pro potřebnou změnu. Je ale vždy na nás, jak tuto šanci využijeme. Čím větší je ochota být k sobě upřímný, tím snáze se nachází cesta ven. Přece jen to, co nás všechny spojuje je, že chceme být šťastní a spokojení.

Jaké množství lahvička roztoku obsahuje a posíláš Bachovy esence klientům také poštou?

Užívací lahvička má objem 30 ml a cena záleží na délce konzultace. Pohybuje se od 400 do 600 Kč. Kompletní ceník najdete na mém webu www.jana-therapy.com.

Bachovy květové esence můžeme vybrat osobně, případně přes Skype a ráda je zašlu i poštou za cenu 60 Kč. Nabízím i možnost namíchání kdekoliv po Praze, mám tím na mysli například maminky s malými miminky, pro které může být náročné se někam dopravit na čas.

Jak se mohou klienti k tobě objednat?

Mohou mi zavolat, napsat email, případně mě zkontaktovat přes Facebook.

Děkuji za rozhovor.

Taky moc děkuji ☺