Jóga snižuje duševní stres a tím zklidňuje mysl

Téměř jeden ze šesti párů v současnosti čelí obtížím počít přirozenou cestou. Hlavním viníkem je uváděn stres, který je způsoben řadou důvodů. Většinou jde o povinnosti z práce, domova nebo z jiných závazků – například bezvýsledná snaha o přirozené početí. Pokud totiž miminko nepřichází ani po několika měsíční snaze, podepisuje se na psychickém zdraví a také na hladině hormonů. Pravidelné cvičení jógy sice není zaručená metoda k otěhotnění, ale pomáhá se zbavením stresu, uklidnění mysli i těla a tím pádem zvýšuje šanci na početí.

Vitamin D

Tento rok jsme si sluníčka moc neužili. Navíc se už několik měsíců potýkáme s onemocněním Covid–19 a ani přicházející podzimní měsíce naší imunitě moc neprospívají. Pokud jsme ho tedy nedostatečně načerpali během léta, může nám hladina vitaminu D v těle klesnout až na minimální hodnotu. Chceme–li být nadále zdraví, dbejme na jeho dostatečný příjem.

Psycho-sociální péče o rodiče po perinatální ztrátě

Neustále mne překvapuje, pokud ve společnosti žen téma otevřeme, kolik z nich ztrátu dítěte, a často i opakovanou, prožilo. Svoji bolest mají hluboce uzavřenou v sobě a nesou si ji po celý život. Ženy nedělají rozdíly, pokud o miminko přijdou na začátku těhotenství nebo až ve vyšším stupni. To miminko tady bylo, viděly, jak jim bije srdíčko, těšily se na společnou budoucnost a pak se něco stalo a miminko tu najednou nebylo.