Vitamin D

Tento rok jsme si sluníčka moc neužili. Navíc se už několik měsíců potýkáme s onemocněním Covid–19 a ani přicházející podzimní měsíce naší imunitě moc neprospívají. Pokud jsme ho tedy nedostatečně načerpali během léta, může nám hladina vitaminu D v těle klesnout až na minimální hodnotu. Chceme–li být nadále zdraví, dbejme na jeho dostatečný příjem.

Psycho-sociální péče o rodiče po perinatální ztrátě

Neustále mne překvapuje, pokud ve společnosti žen téma otevřeme, kolik z nich ztrátu dítěte, a často i opakovanou, prožilo. Svoji bolest mají hluboce uzavřenou v sobě a nesou si ji po celý život. Ženy nedělají rozdíly, pokud o miminko přijdou na začátku těhotenství nebo až ve vyšším stupni. To miminko tady bylo, viděly, jak jim bije srdíčko, těšily se na společnou budoucnost a pak se něco stalo a miminko tu najednou nebylo.

Příprava páru na léčbu neplodnosti

Jsem toho názoru, že psychosociální podpora páru by měla být ještě před započetím samotné léčby. Je mnoho věcí, které si pár potřebuje ujasnit. A k tomu potřebuje adekvátní informace, aby situaci mohl vyhodnotit, zaujmout k ní správný postoj a řádně se připravit. Cesta za miminkem může být někdy hodně trnitá. A své o tom ví všechny páry, které se na cestě za rodinou ocitli.