Těhotenství bez stresu

Narození dítěte je významnou událostí v životě ženy a její rodiny. Přináší změny do jejich obvyklého řádu. Ale jen samotné matky vědí, že může být spojená s obavami, nejistotou a stresem. Nesmírně důležitý vliv na psychiku ženy v tomto období má mnoho psychologických a sociálních faktorů. Duše není viditelná, proto poznat duševní poruchy bývá mnohem složitější. Je tak podstatné, aby si žena těhotenstvím prošla bez stavu obav, úzkostí, stresu a vyčerpání.

Ženy, vyprávějte svůj příběh

„Kolega mi řekl, že nemám důvod být smutný. Potrat není špatná věc, aspoň se mi nenarodí debilní dítě. Paní Lenko, je pro mě moc důležité, aby se téma dostalo z tabuizované zóny. A aby se ženám dostalo většího soucitu. Ale také nám mužům, i když se stydím a nechci o tom s nikým moc mluvit“.

Co brání párům jít cestou adopce nebo pěstounství dříve?

Neplodnost je trauma. Mnoho párů, které roky řešily dlouhodobou neplodnost, se nakonec stává náhradními rodiči. Být náhradním rodičem je krásné, úlevné a také náročné, naplní to mnoho z rodičovských potřeb. Akceptaci alternativních řešení, tedy přijetí adoptivního nebo pěstounského rodičovství (kde původním rodičům zůstávají rodičovská práva), mohou bránit vlastní představy nebo předsudky. Kromě sladkých fotografií zdravých novorozenců používaných k ilustraci IVF služeb existuje také ta temná a méně šťastná strana umělého oplodnění, kterou jsou opakované neúspěchy a s tím spojená velká psychická a finanční zátěž.

Dýchejte a relaxujte denně

Relaxaci si můžete představit jako určitý druh sebeobrany. Pomáhá nám zmírnit hladinu stresu v zátěžových situacích. Protože stres, negativní nebo silně pozitivní emoce jsou příčiny nebo komplikující faktory u většiny zdravotních problémů. Relaxace je velmi prospěšná u nemocí psychosomatického charakteru anebo u syndromu vyhoření. Pomáhá mírnit bolest, astma, trávicí obtíže, hypertenzi atd.